تبلیغات
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان» - روستا یا خانه سالمندان نوشته دکتر کیومرث یزدان پناه درو
پایگاه اطلاع رسانی «دروجان»
«دروجان» پنجره ای رو به تات زبانان شاهرود خلخال
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
نظرسنجی
نظر شما نسبت به عملکرد سایت دروج آن چیست؟

ویدئوها
نویسندگان

 

روستا یا خانه سالمندان نوشته : دکتر کیومرث یزدان پناه درو- عضو هیأت علمی دانشگاه تهران دانشکده جغرافیا- 7/2/1393با گذری به تاریخ جامعه بشری به خوبی می توان دریافت که روستاها و آبادی ها نقش اولیه و صد البته اساسی در پیدایش اجتماع انسانی در قالب های مختلف داشته اند.

کشورهایی مثل ایران که دارای تاریخی کهن و تمدنی دیرینه هستند به گواه تمام تاریخدانان منصف و شرق شناسان بلاد غرب از پیشگامان عرصه تشکیل و تأسیس جوامع انسانی در اشکال مختلف می باشد. به جرأت می توان گفت که ایران یکی از مراکز اصلی جغرافیایی در پیدایش جوامع متمرکز روستایی شهری و حتی ابرشهرها بوده است.

اما با گذشت زمان و تغییر و تحولات گسترده ای که در زندگی بشر بواسطه دستیابی به دانش پایه و علوم و فنون مدرن بوجود آمد ، و همچنین گذار بشر از دوران سنتی و ورود گسترده آن به دوران مدرن سبب تغییرات اساسی و فراوانی را در فکر ، رویه و مدل زندگی انسانها شده است .

اگر چه بسیاری از اقدامات بشر در عصر مدرن به ارتقای سطح زندگی بشر منجر شده اما اگر واقع بینانه به حوادث پیرامون خود بنگریم و تمام جهات این رویه نوین را مورد ارزیابی و کنکاش قرار دهیم ، متوجه تبعات گسترده و پیامدهای عمیق ناشی از تسلط مدرنیته در زندگی بشر می شویم.

صرف نظر از اینکه هماهنگ شدن انسانها با مدلهای برخواسته از توسعه تا چه اندازه از روی آگاهی و یا پذیرش آن همزمان با ارتقای فرهنگ فردی یا جمعمی بوده ؟ بماند!!(زیرا خود این موضوع به اندازه ویرانی هزاران روستا در نقاط مختلف جهان از جمله ایران ، در جای خود بحث فراوان می طلبد) ، اما حرکت آدمیزاد به سمت زندگی مدرن و پذیرش وارض ناشی از این مسئله ، او را در یکصد و بیست سال اخیر در مسیر کاملأ متفاوت نسبت به تمام ادوار تاریخی قرار داده است.

عواملی همچون : برخورداری از امکانات بیشتر طلب رفاه گسترده تر کسب درآمد و انباشت منافع مادی بیشتر از راهی که فکر می کند دسترستی بدان آسان است و ... عوامل و عناصر تأثیر گذاری از این دست جغرافیای ذهنی آدمیان امروزی را به کلی دگرگون کرده است.

جامعه ایران نیز در نیم قرن اخیر از این پدیده و قاعده کلی دور نمانده و فعل و انفعالات سریع جمعیتی ایران در پنج دهه  اخیر گواه این واقعیت است.اگر چه این یک واقعیت است که همه انسانها برای کسب موقعیت برتر بویژه دست یابی به موقعیت مادی مناسب ، مجاز به استفاده از ظرفیت های فردی خود در هر حوزه فعالیتی که به ذهنشان خطور می کند ، آزادند ، اما حقیقت مطلب این است که حاکم شدن روند جدید پیامدهای گسترده ای را هم به دنبال داشته است.

یکی از این پیامدها ، جابجایی بدون برنامه ما آدمها از مکانی به مکان جغرافیایی دیگر بوده است که همچنان این روند ادامه دارد.و این همان پدیده مهاجرت است که توازن جمعیتی مناطق مختلف کشور را به قیمت خالی شدن روستاها و متراکم شدن بدون ضابطه شهرها شده است .

آثار و تبعات این موضوع آزاردهنده را در کشورهای درحال توسعه ای مثل ایران به مراتب بیشتر از سایر نقاط دنیا مشاهده می کنیم .به گونه ای که  بسیاری از روستاها از جمله روستاهایی که از نظر جغرافیایی بسیار مستعد برای فعالیت های تولیدی هستند و مخصوصأ در عصر حاضر که امکان درآمدزایی به دلیل شفافیت های اقتصادی بسیار بهتر و روانتر از گذشته شده ، خالی از سکنه شده یا تبدیل به خانه سالمندان  وبه  محلی برای استراحت و تفریح جوانان آن سرزمین تبدیل شده است.

اگر چه پدیدار شدن این سرنوشت برای روستاها محصول عوامل مختلف بوده که در بالا به بخشی از آن اشاره شد و جوانان روستا را نباید برای مهاجرت به شهرها مورد سرزنش قرار داد ، اما واقعیت امر این است که بررسی های میدانی حکایت از زندگی بی کیفیت درصد زیادی از جوانان در شهرهای بزرگ و پایتخت دارد که ساماندی این امر و امکان فراهم نمودن بخشی از این انرژی ارزشمند به روستاها ، نیازمند اراده ملی و توجه خاص نظام ودولت می باشد.

جالب است بدانیم که در برخی از کشورهای دنیا مکانیزمهای تشویقی استقرار دائم در روستاها بسیار بیشتر از مشوقهای شهری است. و حتی در کشورهایی مثل هلند و آلمان فدرالهای محلی از قانونی برخوردارند که بواسطه آن امکان بازگشت بعد از بازنشتگی با روستاها را هم برای شهروندان خود فراهم می کنند. اما متأسفانه در کشور ما این موضوع برعکس بوده و نه تنها مشوقهای کافی در این زمینه وجود ندارد و حتی به تبعیت از یک رویه و بدعت غلط بسیاری از جوانان که به شهرها مهاجرت می کنند به بهانه مراقبت از والدین آنان را نیز وادار به مهاجرت به شهر و اسکان در فضاهایی مغایر با ذائقه سنتی و فرهنگی آنان می کنند که این مسئله خود نیز عواقب متعددی در پی دارد.

بررسی های میدانی در ایران گواه این حقیقت تلخ است که دامنه رفتارهای غیر متعارف ، عوامل ثابت طبیعی بسیاری از این مناطق جغرافیایی در ایران را نیز به خود درگیر کرده است. و غالب شدن فرهنگ برخورداری از ویلا یا خانه های شخصی در روستاها و مناطق کوچک ، به یک ناهنجاری و ضد ارزش در کشور تبدیل شده است و به جای حفظ و حراست از منابع طبیعی و باغات میوه و مناطق کشاورزی که محصول دسترنج قرنها نیکاکان ما بوده اند، به تیغ تبر سپرده شده و در یک خودنمایی غلط و هزینه زا ، در دل بسیاری از این مواهب طبیعی با افتخاری کاذب ویلا و ساختمان بنا شده است.

همه این برآیندها ناشی از عدم برنامه ریزی درست در نظام نوسازی مناطق کوچک و روستاها در ایران بوده  و به دلیل فقدان نظارتهای اصولی ، جغرافیای طبیعی ایران درکمتر از یک دهه آینده گرفتار محدودیتها و معضلات شدید محیط زیستی خواهدشد.

منطقه منحصر بفرد خلخال در استان اردبیل که دارای ظرفیت های گسترده طبیعی برای فعالیت های متنوع کشاورزی مکانیزه شده ، دامپروری ، صنایع کوچک و تولیدی می باشد ، در طی سه دهه اخیر بر اثر فرآیند تبیین شده در بالا دچاردگرگونی های زیادی شده است .این شهرستان از نظر موقعیت جغرافیایی در محل تلاقی 4 استانِ اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و گیلان قرار گرفته است که کمتر شهرستانی در کشور از این موقعیت بهره‌مند است. این موقعیت چهارراهی در کنار جغرافیای طبیعی مستعد ، فرصتها و چالشهایی را برای این شهرستان به دنبال داشته است ، چرا که این موقعیت از یک طرف محلی برای ارتباط این استانها بوده و بطور ذاتی امکان فرصت سازی زیادی را برای مردم این منطقه داشته  ولی چنانچه از وضعیت فعلی سکونت و استقرار سکونت گاههای شهری و روستایی استنباط می شود اکثر روستاها تبدیل به خانه سالمندان شده و تمام برنامه های عمرانی در این مناطق متمرکز بر تخریب باغات چند صد ساله و قطع درختان با عمر طولانی شده است. و تلاشی در جهت استفاده بهینه از موقعیت منحصر بفرد جغرافیایی این منطقه و بهره وری از ظرفیت های آن  صورت نمی گیرد، و این مسئله هم باعث مهاجرت گسترده شده و هم تا حدود زیادی امکانات مادی، انسانی و ... این شهرستان به سمت 4 منطقه مجاور و پیرامون سوق پیدا کرده است. در حالی که منطقه خلخال هم می‌تواند از امکانات این 4 کانون برای توسعه خود استفاده کند و هم اینکه امکانات خود را به نفع این مناطق از دست بدهد. در حال حاضر شاهد آن هستیم که مورد دوم برای این شهرستان صادق است یعنی بخشی از امکانات مادی، انسانی و ... این شهرستان جذب اردبیل، بخشی جذب زنجان، بخشی جذب تبریز و بخشی نیز جذب گیلان شده است.علاوه بر این درصد زیادی از جوانان روستاهای این منطقه به کلان شهرها از جمله پایتخت مهاجرت دائمی نموده و این مسئله آینده روستاهای این منطقه را مثل مناطق دیگر روستایی کشور  خالی از سکنه  خواهد نمود.

 

لینک های مرتبط :


نوع مطلب : مقالات، 
برچسب ها : دکتر کیومرث یزدانپناه، جامعه شناسی روستایی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، روستای درو، شهرستان خلخال،
          
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393
جمعه 12 اردیبهشت 1393 17:46
مهاجرت روستائیان به شهر تنها موجب تغییر مکان جغرافیائى نیست، بلکه با تغییر شغل مهاجر و تحرک اجتماعى همراه است یک روستائى که اجتماع ده را ترک مى‌کند و به شهر مى‌آید، در بسیارى موارد شغل کشاورزى را رها مى‌کند و به‌جاى آن به شغل و حرفه‌اى که در شهر وجود دارد مشغول مى‌شود
مسئله مهاجرت روستائیان بیشتر متوجه نیروهاى فعال و جوان جامعه روستائى است.واقعا هم حق با انهاست در دورانی که پیشرفتهای چشم گیری در زمینه های مختلف رخ داده است محصور شدن در یک محیط بدون امکانات وعاری از اینگونه پیشرفت ها ملال اور است. طبیعتا امروزه خیلی از جوانها دوست ندارند مثل پدران خود و و به صورت سنتی در روستا به کارهای یدی وکشاورزی بپردازند اگر در طول این پیشرفتها قرار بگیرند واجباری در کار نباشد یقینا این گونه تحرکات اجتماعی زیاد تر رخ میدهد.نمونه بارز ش روستای خودمان که به جز دراعیاد وبرخی مناسبت ها و ناچارا در بعضی مواقع از روی دلسوزی وکمک به پدران و مادران برای کارهای کشاورزی و برداشت محصول(واش درونی ومیوه چینی) جوان هاو همین نیروی فعال در روستا حضور پیدا نمیکنند.که اخیرا اسیب های اجتماعی زیادی هم به این نوع مهاجرتها نسبت داده شده.این درحالیست که خیلی از این افراد ناچارا به مهاجرت پرداخته ولی بیشتر انها دوست دارن در نزدیکی زادگاه خود باشند در صورت وجود امکانات وشغل ودرامدوامکان تحرکات اجتماعی مذکور.
جمعه 12 اردیبهشت 1393 16:51
با سلام خدمت دوست گرامی جناب اقای دکتر
اولا از طرح موضوع ودغدغه بسیار مهم جنابعا لی متشکرم .ضمنا با تئوری وتحلیل جالب شما در خصوص روند مهاجرت و کاهش جمعیت در روستاها کاملا موافقم و متاسفانه امری است غیر قابل اجتناب . واین نکته را شما بهتر میدانید که جهت حل حداقل پاره ای از موانع ، به امید کمک دولت وسایر ارگانهای مسئول نمی توان بود.
بنابراین اگر ما بتوانیم با قابلیت ها و اندیشه های بومی خود بستری فراهم کنیم تا حتی بصورت فصلی و غیر دائم نیز به لحاظ گردشگری وایجاد اشتغال و سایر استعداد های بالقوه فضایی فراهم شود ،مقدمه یک کار بزرگ خواهد بود .زیرا اکنون به همت بزرگان وجوانان وبخصوص باتلاش وعلاقه سایت دروجان همدلی واطلاع رسانی خوبی در جهت نزدیک شدن افکار ایجاد شده است که به عقیده من این سرمایه ارزشمندی است .
فلذا اگر قلب ما برای درو و آبادانی آن می طپد بیاییم وارد فاز اجرا شویم و راهکارهای عملی در این زمینه بررسی شود و از شور وتوان دوستداران وجوانان در جهت احیای فرهنگ و عمران زادگاه ومنطقه خود استفاده کنیم.
پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 14:01
باسلام خدمت دوستان وجناب اقای دکتر اینکه روستای زیبای درو که روزی زبانزد خاص و عام از جهات فرهنگی و وجمعیت و عالم پرور بود شکی نیست واینکه برگردیم دیارمان را اباد کنیم شکی نیست ولی چه کسی یا کسانی برگردند مهم است .شما دوست گرامی که دقدقه وطن داری چرا پیش قدم نمی شوی؟شما که اثار تاریخی ومذهبی مرمت شده به تمام معیارهی اسلامی ایرانی در روستا میخواهی برای چیست؟با حلوا حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود یک نفر پیشتاز شود بقیه بدنبالش راه بیفتند اینکه یک نفر کیه مهمه.خود اقای دکتر عزیز که نه از افتخارات درو بلکه از افتخارات ایران هستند من به شخصه به ایشان ارادت خاصی دارم. می تواند تمام درجات و مشاغل علمی را رها کرده وبه منطقه محروم علمی برگردد پس باید فکری نو کرد و نگذاشت نخبگان علمی وفعالان اقتصادی... ادامه دارد
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 14:56
با سلام کاملا درست میگویید a-aاگرمثل پدرم دست طبیعت اورا از وطن و زادگاهش دور نگه داشته بود و سالیان زیادی درد غربت کشیده بود عشق و آرزوی وطن داشت روستا خوبشان را ترک نمی کردند واما آقای دکتر کاش دولت هم از روستاها ی مابیشتر حمایت نماید و تسهیلات بیشتری به کسانی که میخواهند در روستا زندگی کنند قائل شود تا جوانان ترغیب شوند و سرمایه داران درو هم بیایند سرمایه گذاری کننددرروستا دروعزیز نه اینکه فقط ییلاق شودوفقط یک فصل درروستای درو شادی وسرزندگی بیاید باسپاس فراوان از آقای مهدی ویسانیان مدیریت وبلاک
چهارشنبه 10 اردیبهشت 1393 10:32
باسلام خدمت مدیریت سایت و تشکر از دکتر یزدان پناه که با بیان دیدگاههای مفید وارایه راهکار روزنه امیدی در دلها ایجاد میکنند به امید بازگشت سرزمینمان به دوران طلایی خود در گذشته های نه چندان دور
سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 00:09
چه کنیم دوستان. حال هر چه باشد همین هستیم بهتر است به فکر راهکارهایی باشیم تا هیمن مقدار را هم از دست ندهیم. با سپاس از دکتر یزدان پناه بنده پیشنهاد میکنم بیشتر نکاتی که ما را به داشتن روستایی چون درو خوشحال کند بیان شود نه انکه از همین مقدار هم دلمان بگیرد. به قول بزرگی به جای نفرین بر تاریکی شمعی روشن کنیم.
یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 21:21
خدمت اقای دکتر یزدانپناه سلام وخسته نباشید عرض میکنم
واما انهائی که از زادگاه خود میروندتارشد کنندبا سپری شدن روزگار می فهمند بزرگترین گنج زندگی را از دست داده اند وان زادگاه است
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 استفاده از مطالب و عکسهای این سایت تنها با ذکر عبارت «وبسایت روستای درو» مجاز است.


درباره سایت


روستای درو در 4 کیلومتری شمال غربی شهر کلور قرار دارد.
ارتفاع این روستا از سطح دریا 1590 متر می باشد. این روستا در طول جغرافیائی 48ُ،42 و عرض جغرافیایی 37،25ُدرجه قرار دارد. از نظر موقعیت جغرافیایی کوه آلون آرو در جنوب، کوه آسمه چال در شمال غرب، دیه دره در غرب ، آبه دره در شمال شرق و خانقاه دره در جنوب و جنوب غرب روستا قرار دارند. به نظر می رسد عامل اصلی استقرار جمعیت در روستای درو وجود زمینهای مساعد برای کشاورزی، آب و هوای مناسب و آب فراوان می باشد . به طور کلی منابع غنی آب ، زمینهای مساعد کشاورزی، موقعیت خاص روستا و قرار گیری در کنار راه ارتباطی خلخال _ کلور از عوامل موثر بر شکل گیری و توسعه روستا بوده اند .

فرزند کوچک روستا : مهدی ویسانیان

کارشناس ارشد پژوهش علوم اجتماعی

ارتباط با ما :

پست الكترونیك:

mehdiveisanian@yahoo.com

mehdiderav_2005@yahoo.com

شماره تماس : 09144562684

سامانه پیامکی :

30006106204000

مدیر سایت : مهدی ویسانیان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
اشعار تاتی
  تعداد اشعار: یازده شعر

  برای انتخاب شعر دلخواه از دکمه قبلی و بعدی (دکمه های کناری) پخش کننده استفاده کنید.
امکانات جانبی